W tym roku odbyła się 10 jubileuszowa wymiana z RPA. W dniach od 26. marca do 4. kwietnia 2023 r. już po raz 5 gościliśmy w LOTE uczniów i nauczycielki z naszej partnerskiej szkoły Paul Roos Gymnasium https://paulroos.co.za/. My również mieliśmy okazję być już 5 razy w Stellenbosch w Republice Południowej Afryki. Nasza najodleglejsza i najbardziej egzotyczna wymiana ma już długą bo 15 letnią tradycję, a początki współpracy (najpierw tylko online) sięgają 2008 roku.
W tym roku dodatkową atrakcją i wyzwaniem dla nas jako organizatorów była wizyta studyjna uczniów i nauczycieli ze szkoły Põlva Gümnaasium (https://pg.edu.ee/) w Estonii, z którą od września realizujemy wspólny projekt eTwinningowy z języka niemieckiego. Przybyli oni w ramach programu Erasmus+ na job shadowing, by podpatrzeć nasze metody uczenia i nauczania oraz wymienić się swoimi doświadczeniami.
Program pobytu naszych gości z RPA był bardzo urozmaicony. Zaczynając od wspólnego projektu z niemieckiego i zwiedzania Cieszyna, poprzez wycieczki do Krakowa, Wieliczki, w Beskidy, wizytę w miejscu pamięci Muzeum Auschwitz-Birkenau, a na programie wieczornym kończąc. Nasi uczniowie jako wspaniali gospodarze bardzo troszczyli się o to, żeby pokazać gościom wszystko, co najciekawsze po obu stronach Olzy. Nie zabrakło kręgli i kofoli, a nawet meczu hokejowego po czeskiej stronie, czy pierwszych kroków na lodzie (w przypadku uczniów z RPA) na lodowisku w Cieszynie.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich ludzi dobrej woli i przyjaciół LOTE mogliśmy stworzyć wyjątkowy program. I tak pani Irena French opowiedziała nam o historii Cieszyna i żydowskich śladach w mieście. Proboszcz Marcin Brzóska oprowadził nas po Kościele Jezusowym, a kustosz Marcin Gabryś po Muzeum Protestantyzmu. Historię Wisły i kulturę pasterską przybliżyła nam w czasie całodniowej wycieczki w Beskidy i kuligu przewodniczka beskidzka pani Elżbieta Dorighi. A o swoich pasjach i zbiorach opowiadali pan Jerzy Wałga i pan dr Jerzy Ablewicz, który w czasie bardzo wyjątkowej prezentacji porównał powstanie styczniowe i I. wojnę burską. Był to dla naszej młodzieży i gości bardzo ciekawy i pełen nowych doświadczeń czas.
Wymiana nie byłaby możliwa bez zaangażowania rodzin goszczących, które na 10 dni zaadoptowały 11 chłopaków z RPA i traktowały ich jak własnych synów, a może nawet lepiej :). Program weekendowy był bardzo atrakcyjny i rodziny pokazały wszystko w okolicy z czego możemy być dumni.
Program uczniów z Estonii koncentrował się głównie na udziale w lekcjach: matematyki, informatyki, języka angielskiego i niemieckiego, również w Gimnazjum Polskim w Czeskim Cieszynie https://www.gympol.cz/, jak i przeprowadzaniu rozmów z uczniami i nauczycielami. Byliśmy też na wspólnej międzynarodowej wycieczce w Krakowie: Polacy, RPA-ńczycy, Estończycy i grupy DSD z LOTE;).
Szkoła z Estonii jest na wskroś nowoczesna zarówno ze względu na autorski program, metody nauczania i mentoringu, jak i podejście do ekologii. Ciekawostką jest, że dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i deszczówki jest w 100% samowystarczalna i stawiana za przykład w całej Estonii.
Co spodobało się naszym gościom w LOTE? Wysoka motywacja uczniów, zaangażowanie z jakim biorą udział w lekcjach i umiejętność zmotywowania uczniów przez nauczycieli.
A co uczniowie LOTE sądzą o wymianie? Oddajmy im głos:
Wspólnie spędzony czas wypełniony wieloma atrakcjami mijał zbyt szybko i ciągle nam go brakowało. Niemniej jednak było go wystarczająco dużo, aby poznać naszych gości i zacieśnić relacje.Weekend był do naszej dyspozycji, każdemu upłynął trochę inaczej, jednak były też momenty spędzone wspólnie. W sobotę pod wieczór wybraliśmy się na gokarty. Zabawa była przednia, a chłopcy odkryli w sobie nową pasję. Niedzielę spędziliśmy w Kopalni Soli w Wieliczce, mieliśmy okazję poznać historię tego miejsca oraz poczuć jego klimat. Po powrocie niektórzy odpoczywali, inni natomiast, w mniejszych grupkach, organizowali spotkania towarzyskie. Weekend minął niesamowicie szybko, a zabaw i przygód nie zabrakło.
Ostatni dzień wymiany spędziliśmy w ośnieżonej Wiśle. Pomimo wiosny nasi goście doświadczyli śniegu. Odwiedziliśmy muzeum oraz centrum pasterskie, gdzie mieliśmy możliwość przyglądać się tradycyjnemu procesowi wytwarzania sera. Następnie udaliśmy się na trybuny skoczni w Wiśle Malince, a później zobaczyliśmy zaporę wodną w Wiśle Czarne. Pod koniec braliśmy udział w kuligu, który zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i bitwą na śnieżki.
We wtorek pożegnaliśmy się z gośćmi, a oni wsiedli do pociągu i ruszyli dalej w świat.
I tak właśnie upłynął nam tydzień wymiany. Były to dni niezapomniane, pełne wrażeń oraz emocji. Zdecydowanie wszyscy czas ten wspominamy i wspominać będziemy z uśmiechem na twarzy. Pożegnanie dla wielu z nas było wzruszające, lecz pocieszający jest fakt, iż to nie koniec naszej wspólnej przygody. Jej kontynuacja nastąpi w przyszłym roku, kiedy to my odwiedzimy naszych gości, czego już nie możemy się doczekać.